whatsapp

Dans Etmenin Sağlığımıza ...

Dans Etmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Dans Etmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

26 Ocak 2019, 11:02

Kalp sağlığınızı korur

Dans etmek kalp-damar hastalığı riski olan kişiler için çok yararlı bir aktivitedir.


İtalya’da yapılan bir çalışma kalp yetersizliği olan hastaların bir egzersiz olarak dans etmesinin, kalp sağlığı ve solunumları ile yaşam kalitelerini, bisiklete binmeye veya yürüyüş yapmaya kıyasla daha fazla arttırdığını göstermiştir.


Kilo vermenizi sağlar

Dans etmenin bir başka avantajı da, düzenli yapıldığı zaman kilo verdirmesidir.


Psikolojik Antropoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, aerobik dans egzersizi, kilo vermek ve aerobik kapasiteyi arttırmak için bisiklete binmek ve koşmak kadar etkilidir.


Enerjinizi arttırır

Gün içinde enerjisiz mi kalıyorsunuz? Dans etmek enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir. 


Akademik Yayın ve Akademik Kaynak Koalisyonu’nda yayınlanan bir çalışmaya göre, haftalık uygulanan bir dans programı yetişkinlerin fiziksel performansını ve enerji seviyelerini geliştirmelerini sağlıyor.


Esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırır

Dans etmek ciddi bir esneklik gerektirir. Dans derslerinin çoğu birkaç esneme hareketinden oluşan ısınmalarla başlar. Dans ederken, tüm kas gruplarınızla hareket edebileceğiniz bir aşamaya gelmek için kendinizi zorlamalısınız.


Dans etmek, kasları bedenin kendi ağırlığına dayanmaya zorlayarak daha güçlü olmanızı sağlar. Jazz ve bale de dahil olmak üzere pek çok dans tarzı zıplamanızı gerektirir ve zıplamak için ana bacak kaslarınız çok güçlü olmalıdır.


Dans etmek fiziksel bir egzersiz olduğu için dayanıklılığınızı arttırır. Dayanıklılık, kaslarınızın uzun süre boyunca yorulmadan ve bitkinlik yaşamadan çalışabilmesini sağlar. Özellikle de hareketli, enerjik danslar dayanıklılığınızı arttırır.


2 Yorumlar

Engin TAŞ

Engin TAŞ

22 Kasım 2016, 19:44

Yorum Burada

Osman FATSA

Osman FATSA

05 Kasım 2016, 11:22

Yorum burada yer alacak

Yorum Ekle