whatsapp

Dans etmenin duygusal ...

Dans etmenin duygusal sağlığa faydaları nelerdir ?

Dans etmenin duygusal sağlığa faydaları nelerdir ?

26 Ocak 2019, 11:04

Mutlu hissetmenizi sağlar

Dans etmek neredeyse herkesin hoşuna giden bir aktivitedir. Dans eden birilerini izlediğinizde, yüzlerinde kocaman bir gülümseme görebilirsiniz.


Dans ederken gülümsemek ve kahkaha atmak çok doğaldır! Bunun nedeni dans ederken gerçekten de çok eğlenmenizdir.


Ayrıca dans etmenin diğer egzersizler gibi bir yaş sınırlaması da yoktur. Her yaştan bireyler, dans edip daha sağlıklı olabilirler.


Stres ve depresyonu ortadan kaldırır

Dans etmek hafif-orta dereceli depresyonu önlemeye yardımcı olur ve dans eden kişinin öz güveni artar. Depresyon günümüzde gençler ve tüm yaştan yetişkinler için ciddi bir sorun haline gelmeye başlamıştır.


Uluslararası Nörobilim Dergisindeki bir çalışmaya göre, danslı hareket terapisi sadece depresyona iyi gelmekle kalmıyor, serotonin ve dopamin seviyelerini ayarlayarak stres psikolojisine de iyi geliyor.


Dans etmek sosyal bir aktivite olduğu için depresyon sırasında hissedilen yalnızlık hissine iyi gelir. Ayrıca yalnız yaşayan yaşlı kişiler için de çok yararlıdır.


Özgüveni arttırır

Dans etmek özgüveninizi arttırır. Her yeni öğrendiğiniz dans hareketi sayesinde hem enerji seviyeniz hem de kendinize olan güveniniz artar. Ardından bu güven artışı hayatınızın her alanına yayılır.


Dans etmek sosyal bir aktivitedir. Güçlü sosyal bağlar ve arkadaşlarınızla sosyalleşmek hem özgüveninizi arttırır hem de tavrınızı olumlu etkiler.


Ayrıca dans etmek pek çok yeni kişi ile tanışmanızı sağlar. Dans derslerine katılmak özgüveninizi yükseltip sosyal becerilerinizi geliştirir.


Fiziksel egzersiz yapmak stresi ve gerginliği azalttığı için dans etmek size genel olarak kendinizi iyi hissettirir.

Yorum Ekle